Niezwykłą, stałą ekspozycję zdjęć prezentuje Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. To przedwojenne negatywy dokumentujące prace górników w wałbrzyskich zakładach są prawdziwym historycznym skarbem i stanowią dużą wartość dla kopalni.
„Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach” to pierwsza odsłona wystawy z całej serii ponad 100 negatywów z okresu I połowy XX wieku! Doskonale „zakonserwowane” za specjalnymi szklanymi płytkami, oryginalne fotografie z miejsc, z których w tamtym okresie fotografować nie można było. Oznacza to, że pozyskane przez Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia prace z prywatnej kolekcji rodziny z Niemiec to cały zbiór, wykonanych zapewne na zlecenie i ze specjalną przepustką zdjęć dokumentujących prace podziemne w kopalni za czasów niemieckiego Waldenburga! Ta kolekcja, to perełka nie tylko dla miłośników historii, przemysłu i górnictwa. To również prawdziwe złoto dla pasjonatów fotografii. Zaprezentowane na wystawie zdjęcia są tak dobrze zachowane, że udało się określić z jakiego okresu pochodzą, jakim sprzętem zostały wykonane, rozpoznać miejsca, a nawet odnaleźć zobrazowane przedmioty w dzisiejszej kolekcji zbiorów kopalni!
Do tej pory, z tego okresu znane były tylko pojedyncze zdjęcia dokumentujące prace w wałbrzyskich zakładach górniczych. Był zakaz fotografowania podziemnych zakładów. Teraz Stara Kopalnia jest w posiadaniu całej kolekcji, której wernisaż już dzisiaj w specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniu na terenie instytucji. Zdjęcia trafiły do Wałbrzycha i stały się własnością wałbrzyskiej górniczej atrakcji już w 2020 roku. Okoliczności pandemii, dokładne badania nad zdjęciami oraz użycie nowoczesnych technologii do zaprezentowania ich w większym formacie z zachowaniem wysokiej jakości, sprawiły, że potrzeba było dwóch lat na zaprezentowanie ich ich publiczności. Organizatorzy wystawy szykują za to nie lada gratkę. Elementem wystawy będą oryginalne przedmioty rozpoznane na zdjęciach, w których posiadaniu jest Stara Kopalnia.
„Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach” to prezentacja m.in. materiałów systemów eksploatacji, obudowy wyrobisk, organizacji pracy czy maszyn i sprzętu górniczego. To prawdziwy wizualny dokument historii górniczego trudu wałbrzyskich gwarków. Niezwykle cenny dla miasta zbiór. Zachowane negatywy srebrowe na podłożu szklanym, przygotowane na specjalną ekspozycję wystawową i udostępnione dla szerokiego grona, są dostępne do zobaczenia na stałe w Starej Kopalni od piątku 13 maja. Wałbrzyskie Centrum Nauki i Sztuki szykuje wystawę, na którą zdecydowanie warto się wybrać. Pozostanie w kopalni już na stałe, więc na pewno każdy znajdzie czas. Zamek Książ ma swoją niezwykle cenną wystawę rodziny Hardouinów z życia zamkowego przed wojną, a teraz Wałbrzych wzbogaci się o kolekcję zdjęć z „górniczego życia miasta” dostępną od najbliższego weekendu w Starej Kopalni.