KREATYWNOŚĆ

KONCEPT

VVENA Spełniaj swój pomysł

KULTURA

KONTEKSTY

VVENA Spełniaj swój pomysł

Historia pewnego wspomnienia

VV Dodane przez VV
02-05-2013
w Wiadomości
Czas czytania: 4 min
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na Whatsapp

Czym są wspomnienia? Natłokiem obrazów, które w sposób chaotyczny przemieszczają się z kąta w kąt naszej wyobraźni (a może właśnie jaźni?), słowem, gestem, zapachem, za którym ustawicznie gonimy? Do jakiej grupy je przypisać? W jaki sposób zmaterializować?

Jest pewna książka, która kilka dni temu spowodowała w moim życiu swego rodzaju trzęsienie ziemi. I to z pewnością niemałe. Trzęsienie to bowiem – w przeciwieństwie do standardowych zjawisk tego pokroju, spowodowało skutki pozytywne (a nie, jak mogłoby się wydawać – negatywne). Odmieniło mój – z pozoru skrupulatnie i niezwykle dokładnie –zbudowany świat.  Mowa dziele pn. „Księga zapominania” autorstwa holenderskiego historyka psychologii – Douwea Draaismy. „Księga zapominania” to coś więcej niż zwykła książka. Nie jest to z pewnością tylko i wyłącznie zbiór znaków, kawałek papieru, spisane i uporządkowane myśli. Dzieło Draaismy to mechanizm. Coś, dzięki czemu miałam ochotę spakować plecak i wreszcie ruszyć w podróż z prawdziwego zdarzenia, w głąb siebie.

Zagłębiając się w świat Draaismy, na szlaku natknęłam się na ślady moich „pierwszych” wspomnień. Za wszelką cenę starałam się wygrzebać je z zakamarków mej pamięci, zrekonstruować choć część dzieciństwa. Próby te potwierdziły jedynie fakt, że najczęściej jako pierwsze próbują przebić się przez naszą świadomość wspomnienia definiujące sytuacje, które nie były dla nas szczęśliwe. Wypadki, przykre zdarzenia, śmierć bliskiej osoby. Co z momentami szczęśliwymi? Czy było ich tak mało, czy wręcz przeciwnie? Jedno jest pewne, jak pisze Draaisma: „Największą zagadką pierwszego wspomnienia jest to, że stanowi ono początek, który tak wiele poprzedzało. Zanim zaczniemy rejestrować wspomnienia, życie trwa już przez pewien czas”. Skąd więc ta pewność, że dane wspomnienie jest właśnie tym pierwszym?

Dziennikarz Dieter Zimmer wyróżnił trzy rodzaje wspomnień: obrazy (impresja, luźny obraz, lub jego strzępy), sceny (miejsce, otoczenie; pojawiają się „inni”) i epizody (incydent, wydarzenie), które pojawiają się u człowieka w różnych etapach dorastania. Wczesne, pierwsze wspomnienia są właśnie obrazami i pojawiają się przeciętnie w wieku dwóch lat i 10 miesięcy, kolejnymi są sceny pojawiające się w wieku trzech lat i dwóch miesięcy, a następnie epizody, które występują w wieku czterech lat i trzech miesięcy. Najczęstszymi rodzajami wspomnień są jednak sceny. Zdecydowanie większa część pierwszych wspomnień to właśnie wrażenia wzrokowe, a nie zapachy, czy smaki.

Draaisma przytacza w swoim dziele kilka przykładów wspomnień należących do poszczególnych osób. Jedni zarejestrowali je już w wieku kilku miesięcy (czy to na pewno wspomnienia – a może już złudzenia?), czy mając jeden rok życia, u innych natomiast pojawiają się one dopiero w wieku czterech, pięciu, a nawet dziesięciu lat.

Wczytując się w kolejne strony „Księgi zapominania” zaczęłam poszukiwać śladów pierwszych wspomnień. Na co natknęłam? Obraz, pozbawiony głosu. Ja, mój brat. Mieszkanie babci, odkurzacz i balkon. Wchodzę na odkurzacz i przez okno balkonowe spoglądam w dół. Widzę znane mi podwórko: mnóstwo zieleni i bawiące się dzieci. Zwyczajny obraz, ale czy na pewno się zdarzył? Pamiętam, że jakiś czas temu wspominałam o tym mamie. Popatrzyła na mnie zdziwiona. Nie potrafiła przypomnieć sobie takiej sytuacji. Mój opis odkurzacza zgadzał się z rzeczywistością, okno balkonowe i podwórko również, ale okoliczności – niekoniecznie. Dylemat pozostał – czy to było wspomnienie (właśnie to PIERWSZE), czy może fragment snu albo złudzenie? Jeśli to był sen, który wydawał się być dla mnie fragmentem przeszłości, dlaczego wciąż o nim pamiętam? Kolejne wspomnienia dotyczą serii moich nieszczęśliwych wypadków, które zdarzały się nadzwyczaj często od piątego roku wzwyż.

W „Księdze zapominania” doczytujemy się, że pamięć autobiograficzna rozwija się wraz z wiekiem dojrzewania neurologicznego. U każdej osoby proces ten odbywa się w indywidualnym tempie. Stąd też rozbieżność wieku, w którym zaczynają występować pierwsze wspomnienia. Wiąże się to z kształtowaniem „ja” i „jaźni”, dzięki którym jesteśmy w stanie połączyć konkretne przeżycia z indywidualną przeszłością – autobiografią. Trwałe wspomnienia nawiązują do świadomego przeżywania (JA to przeżywam). No, właśnie…

To nieszczęsne JA. Zastanawiałam się ostatnio nad definicją tego JA. Kiedy tak naprawdę czujemy się w pełni komfortowo z samym sobą? Czy doświadczyłam w życiu takie sytuacji, dzięki której poczułam się w 100% sobą? Jakież było moje zdziwienie, kiedy w okamgnieniu stwierdziłam, że… TAK ! Czułam, że ja, to faktycznie JA. Pamiętam jakby zdarzyło się
to kilka minut temu. Opuszczam pokład samolotu w Sharm El Sheikh. To moja pierwsza wizyta w tym magicznym miejscu. Przekraczam próg i czuję, że zalewa mnie fala  szczęścia. Szczęścia, którego nie trzeba w żadnym calu definiować. Czuję się swobodnie. Zupełnie tak, jakbym była tu od zawsze. Jak brakujący element, który znalazł swoje miejsce w układance. Wiatr pachnący orientem delikatnie pieści moją twarz. Mimowolnie uśmiecham się do otaczającego mnie świata. Już wiem, znalazłam swoje Elizjum. To moje miejsce. To JA.

Sugerując się teorią o pierwszych wspomnieniach utożsamianych ze świadomym przeżywaniem, powinnam się porządnie zawstydzić. A więc to tak – inni doświadczają tego w wieku parunastu lat, ja musiałam czekać dwadzieścia, by poczuć na własnej skórze smak trzeźwego doświadczania i konstruowania wspomnień. Cieszę się jednak, że miałam taką okazję w swoim życiu. Kto wie, może inni nie mieli wcale łatwiej? J

A Wy? Zastanawialiście się nad swoimi pierwszymi wspomnieniami? Czego dotyczą? Jak wyglądają? Polecam spróbować. Każdemu potrzebna jest taka osobista rewolucja.

 

Natalia Rani Junik

rani.junik@gmail.com

Douwe Draissma, Księga zapominania, Aletheia, 2012

Tagi: książkapodróże
Poprzedni artykuł

18:30 Koncert Alexey’a Arkhipovsky’ego

Następny artykuł

Cios (1)

Podobne Posty

Przesłanie dla przyszłych pokoleń
Blog

„Przesłanie dla przyszłych pokoleń” – wszystko zaczęło się 152 lata temu!

Kiedy czas, niszczyciel wszystkich ziemskich dzieł, przekaże to przesłanie przyszłym pokoleniom, niech silny i trwały naród zachowa wolność, o którą...

Dodane przez VV
05-05-2024
Wiadomości

Jest dobry czas, aby spróbować czegoś nowego – akcja „Kamienie w drodze”

Jeśli twierdzisz, że nie masz talentu, nie szkodzi. Dołącz do zabawy! Na czym polega? Zbieramy zwykłe kamienie i dodajemy im...

Dodane przez VV
10-05-2021
Indie i indyjska literatura – posłuchaj i poczytaj w bibliotece (online)
Wiadomości

Indie i indyjska literatura – posłuchaj i poczytaj w bibliotece (online)

Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie ponownie zaprasza na wcześniej odwołane spotkanie „Wpadnij do Indii przez bibliotekę głogowską”.  Będzie to pierwsze...

Dodane przez VV
31-03-2021
Dzisiaj: Krzysztof Antkowiak, a za tydzień: Piotrek Szumowski – kulturalny plan najbliższych w Głogowie
Wiadomości

Dzisiaj: Krzysztof Antkowiak, a za tydzień: Piotrek Szumowski – kulturalny plan najbliższych w Głogowie

Krzysztof Antkowiak – pianista, wokalista, kompozytor, producent. jest jednym z najbardziej charakterystycznych i charyzmatycznych wokalistów swojego pokolenia. Popularność zdobył jako...

Dodane przez VV
06-03-2021
Następny artykuł

Cios (1)

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM

Wybierz temat

architektura balet Bliżej Słowa coaching consulting crowdfunding digital edukacja film filozofia folklor fotografia grafika hobby jazz kreatywność książka kultura lingwistyka literatura malarstwo media muzyka networking obyczaje opera operetka pantomima performance plastyka podróże poezja proza replacing rysunek rzeźba rękodzieło społeczeństwo społeczność taniec teatr VVENA.PL wrapping wystawa śpiew

Wyszukiwarka

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

VVENA.PL

Inni ludzie chcą poznać Ciebie i Twoje pomysły. Nie dowiedzą się o Tobie i tym, co chcesz im zaproponować, jeśli im tego nie opowiesz. Sieć internetowa stwarza ku temu szczególnie wiele możliwości, bo nie jest tylko narzędziem działania, ale i miejscem spotkań. Zapraszam do VVENA.PL, gdzie nie tylko spełnisz Swój pomysł. Twój pomysł zaskoczy innych i będą go potrzebować jak żadnego innego.

INFORMACJE

Redaktor Naczelny – Krzysztof Kotowicz

ul. Zacisze 12/2
57 – 200 Ząbkowice Śląskie

NIP: 8871156554
REGON: 891508493
TEL: +48601181334
E-MAIL: info@vvena.pl

REKLAMA Z WENĄ

Użytkownicy internetu doskonale wiedzą, że reklama jest odbierana jak intruz. Zmuszanie Czytelnika, by zobaczył ogłoszenie coraz częściej przynosi skutek odwrotny. Portal VVENA.PL jest miejscem ekskluzywnej reklamy. Twój produkt, Twoją usługę, Twoją ofertę pozna wielu Czytelników i jednocześnie staniesz się mecenasem kreatywności.

WYRÓŻNIONE

INFLUENCING – jak mówić, aby być słyszanym?
WRAPPING – co to jest?
NETWORKING – jak bardzo potrzebny?
CONSULTING – dlaczego jest ważny?
REPLACING – masz na wszystko czas?
EARNING – jak zarobić na dobrym pomyśle?
COACHING – chcesz spełniać swój pomysł?

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka Prywatności

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka prywatności

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist