KREATYWNOŚĆ

KONCEPT

VVENA Spełniaj swój pomysł

KULTURA

KONTEKSTY

VVENA Spełniaj swój pomysł

Animacje poklatkowe wideopamiętniki i przegląd filmowy – Brave Kids w formule online

VV Dodane przez VV
09-12-2020
w Wiadomości
Czas czytania: 5 min
0
Animacje poklatkowe wideopamiętniki i przegląd filmowy – Brave Kids w formule online
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na Whatsapp

O spektaklach i występach, a nawet zwykłych warsztatach chwilowo nie ma mowy. Organizatorzy Brave Kids, unikatowego projektu artystyczno-edukacyjnego dla dzieci i młodzieży, co już sygnalizowaliśmy w naszym portalu, znaleźli jednak sposób i przestrzeń dla twórczych działań oraz emocji, czyli kreatywne warsztaty, a także inne wydarzenia w sieci. Już 12 grudnia rozpocznie się kolejny blok bezpłatnego przeglądu filmowego Brave Cinema – Kids in danger online.

Brave Kids może się kojarzyć z jednym wydarzeniem w roku, czyli spotkaniami grup młodych artystów w różnych miastach, zwieńczonych wielkim finałem we Wrocławiu. To siłą rzeczy najbardziej widoczna i spektakularna część projektu, ale działa on przez cały rok, proponując i angażując dzieci w różnego rodzaju działania twórcze, zwykle w formie warsztatów.

W tym roku Brave Kids angażował 350 dzieci i młodzieży z całej Polski. Dodając do tego ogromną liczbę dzieci Rodzin Goszczących Brave Kids, które włączały się w projekt od 2010 roku, mówimy o sporej grupie odważnych, mądrych, młodych ludzi, którym chce się zmieniać świat. Dlatego czujemy się w obowiązku, by jeszcze bardziej ich inspirować, np. proponując warsztaty edukacyjne z zakresu ochrony środowiska, filmy poruszające tematy ważne dla współczesnego świata jak głód, prawa dziecka, zmiany klimatu. To na działaniach edukacyjnych skupiliśmy się jesienią tego roku – mówi Iwona Frydryszak – producent wykonawczy projektu Brave Kids.

  • Jesień animacji i filmów

Tej jesieni teatry i domy kultury są jednak zamknięte, dlatego organizatorzy Brave Kids zaproponowali dzieciom kontynuację spotkań w formie online. Np. warsztaty Brave Kids Together rozpoczęły się na żywo pod koniec września, finałem miał być spektakl na scenie Radia Wrocław w listopadzie. Jednak obostrzenia związane z pandemią zmusiły organizatorów do zmiany planów. Nie chcieli jednak przerywać warsztatów, ani z nich rezygnować. Teraz spotkania odbywają się wirtualnie, a narzędziem działań są animacje poklatkowe.

Odkryliśmy nową gałąź twórczego działania. Obraz nie jest co prawda występem czy przedstawieniem, ale też daje dzieciom możliwość wypowiedzenia się. Animacje opierają się na ich wizjach, rysunkach, wycinankach, opowieściach. Oczywiście do współpracy zapraszamy twórców, którzy zajmują się animacją poklatkową, tworzą ją na co dzień i podpowiadają dzieciom, jak to zrobić – mówi prowadząca warsztaty Brave Kids Together Mary Sadowska-Łakomy.

Dlaczego wybrano akurat animacje poklatkowe? Zależy nam na wspólnym działaniu przełamującym różne bariery, a jest to świetne narzędzie do przekazywania, co dzieci myślą i czują. Jest cenne również dlatego, że pozwala grupie dzieci tworzyć, a później dzielić się tym dziełem z innymi. Tworzenie animacji poklatkowych nie daje może tak silnych wrażeń jak udział w spektaklu, ale ma inną zaletę: od startu do realizacji jest bardzo krótki czas. Dzieci widzą, że ich praca bardzo szybko przekłada się na konkretny efekt artystyczny – wyjaśnia Mary Sadowska-Łakomy.

Spotkania Brave Kids Together jeszcze trwają, ale powstała już pierwsza tego rodzaju animacja w ramach innych warsztatów: Brave Kids dla Ziemi. Można ją obejrzeć na YouTube. Młodzi twórcy inspirowali się tematem zrównoważonego rozwoju oraz zanikającej bioróżnorodności. Warsztaty z wykorzystaniem animacji poklatkowych zaplanowano też z udziałem Brave Kids, w tym rodzin goszczących, w Wałbrzychu. Ich efektem również będzie krótki film.

Inny nietypowy pomysł na tę jesień to wideopamiętniki. Na czym to polega? Będzie to swego rodzaju podsumowanie tegorocznej edycji Brave Kids. Każdy uczestnik nagrywa własny filmik, opowiadając o swoich przeżyciach, uczuciach i przemyśleniach. Dzieci tworzą te filmiki samodzielnie, z wykorzystaniem telefonu i przesyłają do nas. Na ich podstawie, we współpracy z Domem Filmowym w Gdyni, powstanie 30-minutowy film – wyjaśnia koordynatorka wideopamiętników Malika Murzagali.

Brave Cinema – Kids in danger online

Akcja filmów toczy się w bardzo różnych sceneriach: w Tokio, w Niemczech, na mongolskim stepie oraz w przypadku animacji „Czerwony żółw”, na bezludnej tropikalnej wyspie, skrywającej niezwykłą tajemnicę. Bohaterami każdego filmu są młodzi ludzie i dzieci mierzące się z różnego rodzaju wyzwaniami i dylematami, ale też przeżywające swoje radości i nadzieje. Poprzez grudniowy przegląd chcemy przypomnieć, że naszym celem od początku jest wspieranie i inspirowanie młodych ludzi z całego świata, często żyjących w trudnych warunkach ekonomicznych, kulturowych czy społecznych – podkreśla Iwona Frydryszak.

W dwóch blokach weekendowych (5-6 oraz 12-13 grudnia) znalazły się łącznie trzy filmy oraz pełnometrażowa animacja. Udział w przeglądzie jest bezpłatny. By obejrzeć filmy w najbliższy weekend, wystarczy się zarejestrować do 11 grudnia do godziny 15.00: https://bit.ly/BraveCinema_Zapisy2.

Więcej informacji na temat przeglądu Brave Cinema – Kids in danger online:

www.facebook.com/BraveCinema/

  • Finał rozproszony

Brave Kids to unikatowy w skali świata projekt artystyczno-edukacyjny dla dzieci. W dotychczasowych jedenastu edycjach udział brali młodzi artyści z kilkudziesięciu krajów z pięciu kontynentów. Tegoroczna edycja Brave Kids przebiegała w zmienionej formie. Z powodu pandemii w warsztatach artystycznych wzięło udział 240 dzieci mieszkających wyłącznie w Polsce. Projekt zawitał do 6 miast. We Wrocławiu odbyły się trzy warsztaty artystyczne, a po jednym w Warszawie, Trójmieście, Wałbrzychu, Przemyślu i Rzeszowie.

Organizatorzy zdecydowali się na zupełnie nową formułę. Zamiast jednego, wspólnego spektaklu na scenie w budynku, zaplanowali przedstawienia i pokazy plenerowe – muzyczne, taneczne lub teatralne – pod nazwą „Brave Kids pod wrocławskim niebem”. Ten rozproszony, ale bardzo ciekawy finał odbył się 29 sierpnia równocześnie w 15 miejscach we Wrocławiu.

Dodajmy, że trwa jeszcze projekt Brave Kids w Gruzji. W jego ramach zaplanowano intensywne warsztaty dla gruzińskich artystów i pedagogów oraz pracę artystyczną z dziećmi, opartą na modelu pracy Brave Kids. Efektem będą cztery pokazy finałowe. Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła współpracuje przy realizacji projektu Brave Kids z Caritas Gruzja, już od 2013 roku. W tym roku nawiązano współpracę z kilkoma dodatkowymi organizacjami.

Brave Kids to projekt łączący źródłowe kultury i tradycje muzyczne, taneczne i teatralne odległe od siebie nieraz o tysiące kilometrów. W poprzednich 10 edycjach wzięło udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych z pięciu kontynentów, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast. Tegoroczna, 11. edycja miała inną formę: z powodu pandemii w warsztatach artystycznych wzięło udział 240 dzieci mieszkających wyłącznie w Polsce.

Brave Kids to również autorski model pracy twórczej, umożliwiający dzieciom swobodne rozwijanie talentów i artystyczną współpracę. Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Więcej informacji na temat przeglądu Brave Cinema:

www.facebook.com/BraveCinema

Więcej informacji na temat projektu Brave Kids: www.facebook.com/BraveKids

Foto: Daniel Kiermut

Tagi: film
Poprzedni artykuł

„Wujek 81. Czarna ballada” – spektakl (online) poruszający serca

Następny artykuł

„Nocna cisza” – niech zabrzmią jedynie kolędy

Podobne Posty

Poezja dźwięku
Wiadomości

Poezja dźwięku – muzyka na żywo do filmu niemego „Frankenstein”

W Pałacu Jedlinka blisko 30 dolnośląskich muzyków ożywi legendarną historię doktora Frankensteina w niezwykłej, muzycznej interpretacji. Orkiestrowe brzmienie w majestatycznej...

Dodane przez VV
28-11-2024
Pierwszy w Polsce festiwal
Wiadomości

Pierwszy w Polsce festiwal filmów – z autorskimi narracjami

To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce: Dorota Masłowska, Artur Andrus, Filip Springer, Filip Zawada, Agnieszka Wolny-Hamkało, Michał Witkowski i...

Dodane przez VV
19-11-2024
„Tosca” – na wielkim ekranie kina w Twoim mieście
Wiadomości

„Tosca” – na wielkim ekranie kina w Twoim mieście

Opera Wrocławska z dumą ogłasza pierwszą w Polsce produkcję, która trafi do kin. Melomani będą mogli zobaczyć spektakl „Tosca" Giacoma...

Dodane przez VV
05-10-2024
Filmowe szlagiery w nowej odsłonie
Wiadomości

Filmowe szlagiery w nowej odsłonie – Jedlina-Zdrój świętuje 300-lecie uzdrowiska

Muzyka filmowa, będąca częścią naszej kultury od dziesięcioleci, wciąż porusza serca kolejnych pokoleń. Niezapomniane melodie i głosy – koncert z...

Dodane przez VV
01-10-2024
Następny artykuł
„Nocna cisza” – niech zabrzmią jedynie kolędy

„Nocna cisza” – niech zabrzmią jedynie kolędy

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM

Wybierz temat

architektura balet Bliżej Słowa coaching consulting crowdfunding digital edukacja film filozofia folklor fotografia grafika hobby jazz kreatywność książka kultura lingwistyka literatura malarstwo media muzyka networking obyczaje opera operetka pantomima performance plastyka podróże poezja proza replacing rysunek rzeźba rękodzieło społeczeństwo społeczność taniec teatr VVENA.PL wrapping wystawa śpiew

Wyszukiwarka

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

VVENA.PL

Inni ludzie chcą poznać Ciebie i Twoje pomysły. Nie dowiedzą się o Tobie i tym, co chcesz im zaproponować, jeśli im tego nie opowiesz. Sieć internetowa stwarza ku temu szczególnie wiele możliwości, bo nie jest tylko narzędziem działania, ale i miejscem spotkań. Zapraszam do VVENA.PL, gdzie nie tylko spełnisz Swój pomysł. Twój pomysł zaskoczy innych i będą go potrzebować jak żadnego innego.

INFORMACJE

Redaktor Naczelny – Krzysztof Kotowicz

ul. Zacisze 12/2
57 – 200 Ząbkowice Śląskie

NIP: 8871156554
REGON: 891508493
TEL: +48601181334
E-MAIL: info@vvena.pl

REKLAMA Z WENĄ

Użytkownicy internetu doskonale wiedzą, że reklama jest odbierana jak intruz. Zmuszanie Czytelnika, by zobaczył ogłoszenie coraz częściej przynosi skutek odwrotny. Portal VVENA.PL jest miejscem ekskluzywnej reklamy. Twój produkt, Twoją usługę, Twoją ofertę pozna wielu Czytelników i jednocześnie staniesz się mecenasem kreatywności.

WYRÓŻNIONE

INFLUENCING – jak mówić, aby być słyszanym?
WRAPPING – co to jest?
NETWORKING – jak bardzo potrzebny?
CONSULTING – dlaczego jest ważny?
REPLACING – masz na wszystko czas?
EARNING – jak zarobić na dobrym pomyśle?
COACHING – chcesz spełniać swój pomysł?

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka Prywatności

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka prywatności

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist