Czy człowiek jest w stanie powstrzymać się przed użyciem tego, co wyprodukować potrafi?
Amerykański „Projekt Manhattan” miał na celu konstrukcję pierwszej broni atomowej. Była to bomba paradoksalna: miała przynieść wielkie zniszczenia i jednocześnie zakończyć wojnę. Zrzucenie „Little Boy” na Hiroszimę jest przerażającym przykładem działań człowieka demonstrującym, że sposobem na pojednanie jest zwiększenie przemocy. Czy wojnę da się zakończyć w inny sposób niż eskalacją agresji? Myślenie apokaliptyczne przestaje być szaleństwem, a staje się codziennością. Możemy się zniszczyć albo pokochać.
„Patrzenie na mocny, precyzyjny ruch silnych mięśni daje pewien rodzaj satysfakcji, lecz nie zawsze dostrzegamy ukrytą w nim chęć dominacji i zawładnięcia przez atak. W niektórych scenach performansu twórczynie wykorzystują nawet elementy groteski, w sposób dobitny pokazując, jak daleko sięga nasza tolerancja dla agresji”. (Maria Pastwa, taniecPOLSKA.pl)
Polska Sieć Tańca to pierwsza sformalizowana sieć współpracy między instytucjami i organizacjami wspierającymi rozwój tańca współczesnego w Polsce. Każdego sezonu partnerzy PST wybierają do wspólnego repertuaru najciekawsze produkcje polskich niezależnych artystów i instytucjonalnych zespołów tanecznych. Spektakle wskazane do realizowania w danym roku wyruszają w trasę w ramach PST, podczas której odwiedzają ośrodki partnerskie. Aktualnie PST 2020 tworzy 15 partnerów prezentujących 14 spektakli tanecznych z udziałem niemal 100 artystów. Do końca 2020 roku odbędzie się prawie 80 pokazów w całym kraju. Organizatorem PST jest Instytut Muzyki i Tańca.
Spektakl taneczny z muzyką na żywo „Manhattan” – piątek – 11 czerwca 2021 – godz. 19:00 – Narodowe Forum Muzyki – Wrocław – produkcja: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark