KREATYWNOŚĆ

KONCEPT

VVENA Spełniaj swój pomysł

KULTURA

KONTEKSTY

VVENA Spełniaj swój pomysł

„Jego Wysokość Linoryt” – niezwykłe drugie życie wykładziny podłogowej

VV Dodane przez VV
03-02-2021
w Wiadomości
Czas czytania: 3 min
0
„Jego Wysokość Linoryt” – niezwykłe drugie życie wykładziny podłogowej
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na Whatsapp

Linoryt to technika graficzna druku wypukłego w której matryca wykonana jest z linoleum.

Materiał ten wszedł do użytku w 1860 roku głównie jako wykładzina podłogowa. Linoleum jest w porównaniu z drewnem tańsze i łatwiejsze w obróbce, gdyż jest miękkie i nie posiada włókien. Ogranicza to jednak delikatność kreski i dlatego linoryt przedstawia zazwyczaj płaskie motywy. Linoleum wycina się nożykami, igłami i dłutkami. Dzięki jednolitej masie materiału cięcie nożykami i dłutkami może odbywać się jednakowo we wszystkich kierunkach. Najodpowiedniejsze do celów graficznych jest linoleum o grubości 3,5 – 4 mm w kolorze żółtym, zielonym, popielatym. Linoryt może być użyty jako klisza do druku wraz ze składem czcionkowym. Sposób powielania przebiega podobnie jak w drzeworycie.

Zapraszamy na wystawę pt. „Jego Wysokość Linoryt”, na której zaprezentują się:

prof. Dariusz Kaca urodzony w Kutnie. Studia w PWSSP w Łodzi. Obecnie pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku profesora nadzwyczajnego, kierownika w Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Zajmuje się grafika, książka artystyczną, rysunkiem i malarstwem. Prezentował swoje prace na ponad 30 indywidualnych wystawach i 250 wystawach zbiorowych. Prace profesora znajdują się w wielu muzeach i zbiorach prywatnych m innymi Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum w Tokio, Muzeum w Pekinie, Bangkoku, Urbino, Kuala Lumpur i wielu innych.

prof. Tadeusz Nuckowski urodzony w Przemyślu. Dyplom uzyskał w pracowni drzeworytu prof. Franciszka Bunscha oraz w pracowni plakatu prof. Macieja Makarewicza. W 2012 uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Prowadzi pracownie graficznego projektowania w Instytucie Sztuk Projektowych Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Wystawiał w ponad 300 krajowych i międzynarodowych pokazach grafiki w Europie, Azji i obu Amerykach. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w wielu muzeach w Polsce i za granicą.

dr Piotr Jędruszczak urodził się w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem Grafikę Warsztatową w Pracowni Ryszarda Osadczego w Europejskiej Akademii Sztuki. W latach 2004 – 2011 był wykładowcą w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania. Jest zdobywcą prestiżowych nagród w zakresie grafiki.

dr Aleksandra Prusinowska urodzona w Gdyni. Absolwentka ASP w Gdańsku w pracowni malarstwa prof. Macieja Świeszewskiego oraz aneks z linorytu w pracowni prof. Czesława Tumilewicza. Obecnie po obronie doktoratu pracuje na wydziale Grafiki ASP i jest asystentką prof. Janusza Akermana. Zajmuje się malarstwem i grafikę artystyczną. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień.

Anna Kunka-Kawełczyk pochodzi z Ciechanowa. W 2005 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa oraz Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja Bartczaka. W latach 2008-2011 realizowała projekty scenograficzne i kostiumowe w Teatrze Nowym, Teatrze Studyjnym oraz w Teatrze Szwalnia w Łodzi. Od 2012 roku nauczyciel Rysunku i Malarstwa w Liceum Plastycznym w Tomaszowie Mazowieckim. Jej twórczość, poza formami scenograficznymi, rysunkiem i technikami drzeworytniczymi, związana jest przede wszystkim z malarstwem.

Anita Graboś to wyjątkowa artystka, która nie bacząc na trendy i mody ma odwagę być sobą. Prace artystki są bliskie literaturze. Niektóre można przyrównać do nowel, czy wręcz powieści. One opowiadają o ludzkiej egzystencji w sposób prosty i zrozumiały. Anita Graboś prezentowała swoje prace w wielu miejscach w kraju i zagranicą. Od lat jest związana z galerią Zapiecek w Warszawie oraz wydawnictwem „Nasza Księgarnia”, gdzie zilustrowała kilkadziesiąt książek. Jest w gronie najwybitniejszych polskich ilustratorów książek dla dzieci. Z zawodu jest mgr sztuk plastycznych.

Małgorzata Stanielewicz – mistrzyni linorytu – jak często piszą o Niej znawcy grafiki. Interesuje się głównie architektura i miastem.  Artystkę fascynują miejsca opuszczone, zniszczone pozostawione przez mieszkańców. Prace artystki są surowe, nostalgiczne i ponadczasowe. W większości tematem Jej prac jest Wrocław, gdzie kończyła studia na PWSP. Uprawia dyscypliny: grafikę warsztatową, kostium teatralny, modę unikatową, scenografię. Jej prace są w zbiorach wielu muzeum m innymi w Watykanie

Wystawa „Jego Wysokość Linoryt” – otwarcie piątek – 5 lutego 2021 – godz. 17:00 – Galeria Sztuki pARTer – Kłodzko

Tagi: plastyka
Poprzedni artykuł

„Prime Time” – Stowarzyszenie Nowe Horyzonty na salonach

Następny artykuł

„Kurpiński, Dobrzyński, Moniuszko” – muzyka wolności

Podobne Posty

Kiedy pojawia się
Wiadomości

Kiedy pojawia się pierwszy kolor – „Rozplatanie tęczy”

Na początku tęcza jest biała. Całkowicie biała. Kiedy pojawia się pierwszy kolor, widownia wstrzymuje oddech. Jeden kolor. Tylko jeden, ale...

Dodane przez VV
04-02-2025
Wyemancypowana władczyni
Wiadomości

Wyemancypowana władczyni egzotycznej wyspy – „Nowa choreografia Alcyny”

„Nowa choreografia Alcyny” to pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości Poli Dwurnik we Wrocławiu, obejmująca blisko 30 prac wykonanych w różnych...

Dodane przez VV
09-12-2024
Dwie równoległe
Wiadomości

Dwie równoległe… – „Solo i w duecie – wielogłos artystycznych postaw”

„Solo i w duecie – wielogłos artystycznych postaw” to projekt wielowątkowy, obejmujący dwie równoległe formuły prezentacji twórczości osób ze środowisk...

Dodane przez VV
23-11-2024
Trzy nowe wystawy
Wiadomości

Trzy nowe wystawy – „Tropy”

Organizatorzy na trzech wystawach, które spaja hasło „Tropy”, zaprezentują prace ikon sztuki polskiej i światowej oraz młodych twórczyń – zobaczymy...

Dodane przez VV
12-11-2024
Następny artykuł
„Kurpiński, Dobrzyński, Moniuszko” – muzyka wolności

„Kurpiński, Dobrzyński, Moniuszko” – muzyka wolności

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM

Wybierz temat

architektura balet Bliżej Słowa coaching consulting crowdfunding digital edukacja film filozofia folklor fotografia grafika hobby jazz kreatywność książka kultura lingwistyka literatura malarstwo media muzyka networking obyczaje opera operetka pantomima performance plastyka podróże poezja proza replacing rysunek rzeźba rękodzieło społeczeństwo społeczność taniec teatr VVENA.PL wrapping wystawa śpiew

Wyszukiwarka

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

VVENA.PL

Inni ludzie chcą poznać Ciebie i Twoje pomysły. Nie dowiedzą się o Tobie i tym, co chcesz im zaproponować, jeśli im tego nie opowiesz. Sieć internetowa stwarza ku temu szczególnie wiele możliwości, bo nie jest tylko narzędziem działania, ale i miejscem spotkań. Zapraszam do VVENA.PL, gdzie nie tylko spełnisz Swój pomysł. Twój pomysł zaskoczy innych i będą go potrzebować jak żadnego innego.

INFORMACJE

Redaktor Naczelny – Krzysztof Kotowicz

ul. Zacisze 12/2
57 – 200 Ząbkowice Śląskie

NIP: 8871156554
REGON: 891508493
TEL: +48601181334
E-MAIL: info@vvena.pl

REKLAMA Z WENĄ

Użytkownicy internetu doskonale wiedzą, że reklama jest odbierana jak intruz. Zmuszanie Czytelnika, by zobaczył ogłoszenie coraz częściej przynosi skutek odwrotny. Portal VVENA.PL jest miejscem ekskluzywnej reklamy. Twój produkt, Twoją usługę, Twoją ofertę pozna wielu Czytelników i jednocześnie staniesz się mecenasem kreatywności.

WYRÓŻNIONE

INFLUENCING – jak mówić, aby być słyszanym?
WRAPPING – co to jest?
NETWORKING – jak bardzo potrzebny?
CONSULTING – dlaczego jest ważny?
REPLACING – masz na wszystko czas?
EARNING – jak zarobić na dobrym pomyśle?
COACHING – chcesz spełniać swój pomysł?

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka Prywatności

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka prywatności

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist