Aleksander hrabia Fredro urodził się 220 lat temu i nie mógł – mimo niezwyczajnego daru ostrego widzenia rzeczywistości – przewidzieć, iż stanie się bohaterem akcji narodowego czytania. W wielu polskich miastach odbyły się mniej lub bardziej wymyślne spotkania, których centralnym punktem było właśnie zainicjowane przez Prezydenta RP czytanie dzieł naszego wybitnego komediopisarza.
Uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1 w Ząbkowicach Śląskich postanowili spotkać się w sobotnie przedpołudnie (7 września 2013 r.) w miejscowym muzeum (Izba Pamiątek Regionalnych), aby bez szkolnej dyscypliny i w nieco klubowym stylu poczytać fragmenty dzieł Aleksandra Fredry. Pomysł wsparły polonistki Maria Kurzyp oraz Joanna Rudnicka. Tym sposobem okazało się, że nastoletni Ząbkowiczanie chcą czytać i mają w tym radość. Co więcej, czytają całkiem dobrze, a nawet potrafią z głośnej lektury uczynić miniscenki teatralne. Wszystko odbyło się bez żadnych prób, wypadło świetnie i naturalnie. Jak można było się przekonać, czytanie ze zrozumieniem i w sposób interesujący dla słuchaczy ma sens.
Ząbkowickie czytanie Fredry rozpoczęło się ok. godz. 10:00 w zabytkowych wnętrzach Dworu Kauffunga, czyli najstarszej ząbkowickiej kamienicy mieszkalnej. Oczywiście nie obyło się bez czytanych na siedząco i na stojąco fragmentów „Zemsty”. Był też zainscenizowany przez dwóch uczniów na schodach kamienicy wiersz „Paweł i Gaweł w jednym domu stali…” oraz ekspresyjnie odczytany wiersz „Małpa w kąpieli”. To oczywiście nie wszystko. Po – jak przystało na spotkanie klubowe pod starym żyrandolem – przerwie herbaciano-kawowej oraz wpisaniu się do gimnazjalnej kroniki, uczestnicy spotkania wspięli się pod idealnie błękitne niebo, czyli na Krzywą Wieżę.
Tam, poza podziwianiem panoramy okolic Ząbkowic Śląskich z jedynego takiego w Polsce zabytkowego obiektu architektonicznego, znów brzmiały fredrowskie teksty. Na szczycie Krzywej Wieży i po powrocie do ząbkowickiego muzeum (zdjęcia w środkowej galerii uprzejmości Pani Marii Kurzyp) do lektury dołączyli turyści, którzy oblegają unikatowy zabytek, zwłaszcza przy sprzyjającej aurze.
Trzeba szczerze podziwiać zapał nielicznej grupy młodych ludzi. Nawet jeśli częścią motywacji jest chęć zyskania punktów w szkole, to przecież było widać, że spędzają ciekawie wolny czas. Na ich twarzach malowało się zainteresowanie słyszanymi tekstami i napięcie przed własnym „występem”. Nie było ich wielu, ale za to może są już są elitą nowego pokolenia. Kto i co będzie czytał następnym razem?
Krzysztof Kotowicz
Akcja Narodowego Czytania, którą zapowiadaliśmy na Portalu VVENA.PL odbywała się w wielu miastach. Zachęcamy organizatorów i uczestników tych działań do podzielenia się wrażeniami z tych spotkań. Relacje i recenzje można przesyłać na adres: info@vvena.pl Zachęcamy też do komentowania samej inicjatywy i form jej realizacji oraz propozycji kierunku jej dalszego rozwoju.
>>> Z OSTATNIEJ CHWILI: za dwa tygodnie, tj. w sobotę 21 września 2013 r. w godz. 18:00 – 23:00 czeka nas Europejska Noc Literatury. Będzie to podróż do dziesięciu państw podczas jednej nocy dzięki literaturze! 10 europejskich autorów, 10 czytających w 10 zaskakujących miejscach w centrum Wrocławia. Już polecamy !