Wartość zdjęć, które zachwycają jest znikoma. Bezcennymi są tylko te, które zmieniają człowieka i świat. Ileż to zdjęć wykonuje współczesny człowiek. Sprzyja temu, jak nigdy dotąd, innowacyjna technologia. Fotografia cyfrowa, a wraz z nią rozwijająca się coraz bardziej pamięć aparatów fotograficznych otwierają przed fotografującym niewspółmierne możliwości wykonywania setek, tysięcy, milionów zdjęć.
Ich ogromna ilość z biegiem lat, tylko wśród nielicznych, znajdzie swoje dedykowane miejsce na dysku, w z góry określonym i opisanym katalogu. Wielu wydaje się być „zawalonymi” bezwiednie zgromadzonymi zdjęciami. Stąd rodzą się pytania. Czy potrzebujemy aż tak dużej ilości zdjęć? Czy mają one jakąś wartość, a jeśli już to jaką ?
Ut Cong Huynh w czasie trwającej w Wietnamie wojny, w 1972 roku, wykonuje zdjęcie dzieci, które w wyniku pomyłki pilota wojsk Południowego Wietnamu, zostają w znacznym stopniu poparzona żrącym napalmem. Fotografia ta staje się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli wojny oraz jej bezsensu i cierpienia niewinnych. Jej treść, tak mocno wpłynie na myślenie i późniejsze decyzje rządzących, że doprowadzi do zakończenia wieloletniego konfliktu. To jest wartość zdjęcia !
Dlatego warto pomyśleć o filozofii fotografowania która nam towarzyszy. Przecież nie koniecznie, zdjęcia które wykonujemy muszą bezcelowo zalegać w naszych zasobach. Można rozpocząć starania o robienie zdjęć, które swoją treścią i wymową będą zmieniały człowieka i świat. Wszak życie dostarcza wystarczająco wiele różnorakich sytuacji, które mocno mówią, które inspirują do głębszej refleksji i które zachęcają do późniejszych decyzji. Zatem warto stawać się kolekcjonerem wartościowych zdjęć, które nie tylko zachwycą, ale także w jakimś stopniu wpłyną na życie człowieka. A jeśli już takie zdjęcia staną się naszym bogactwem, to wtedy będziemy chcieli pokazać je innym, aby podzielić się i powiedzieć.
A co z fotografią która tylko zachwyca ? Na pewno warto się w nią angażować. Warto, aby po latach można było wspomnieć ludzi, naturę, czy kulturę. Jednak najpierw warto zacząć tak fotografować, aby oglądanie naszych zdjęć nie ograniczyło się tylko to krótkich i przejściowych wzruszeń. Możesz lepiej i bardziej wartościowo fotografować !?
ks. Jerzy Babiak
IKONA: Meksyk
E-GALERIA >>> www.jerzybabiak.com PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Czerń i biel
Wystawę fotografii ks. Jerzego Babiaka pt. „Inny świat” można oglądać w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji do 10 maja 2013 r.
Komentarze 1