KREATYWNOŚĆ

KONCEPT

VVENA Spełniaj swój pomysł

KULTURA

KONTEKSTY

VVENA Spełniaj swój pomysł

Muzyka końca, który jest początkiem

VV Dodane przez VV
03-11-2013
w Wiadomości
Czas czytania: 2 min
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na Whatsapp

Nawiedzamy w tych dniach groby bliskich i znajomych. Pamiętamy dobro, jakie nam wyświadczali i zapominamy o ich ludzkich ułomnościach. Pierwsze dni listopada to zawsze czas szczególnego zamyślenia. Pomaga w tym muzyka, w której twórcy pragnęli zawrzeć uczucia związane ze śmiercią.

„Marsz żałobny” Fryderyka Chopina z 1837 r. jest chyba najbardziej znaną nam kompozycją funeralną. Uchodzi za jeden z ekspresyjnych utworów tego kompozytora. Stał się też inspiracją dla dzieła wybitnego malarza Władysława Podkowińskiego.

„Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta z 1791 r. nie przestaje wstrząsać każdym słuchaczem. Mówi się, że kompozycja powstała, gdy do Mozarta przybył anonimowy posłaniec, który zamówił mszę żałobną. Inni twierdzą, że muzyk przeczuwał własną śmierć i chciał w nutach zapisać żal z powodu nieuchronnego końca życia.

„Il Silenzio” skomponowane przez Nini Rosso  i Gugliema Brezzo w 1965 r. grane jest zazwyczaj na trąbce już na cmentarzu, w chwilach pochówku. Na dźwięk tego utworu zawsze reagujemy zamyśleniem. Ciekawostką jest fakt, iż utwór ten jest hymnem jednego ze słowackich klubów piłkarskich, a wojsku włoskim jest sygnałem końca dnia. Utwór znamy też z repertuaru Dalidy.

„Wyjazd z Polski” Michała Lorenca z 2010 r. był częścią ścieżki dźwiękowej do filmu „Różyczka”. Zapamiętany zostanie jednak jako tło muzyczne żałoby narodowej po katastrofie lotniczej w Smoleńsku, w czasie której tragicznie zginęli wszyscy członkowie delegacji Polski na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.

„Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie” jest śpiewane w czasie liturgii pogrzebowej w Kościele Katolickim. Prosta i powtarzalna fraza muzyczna towarzysząca słowom modlitwy za zmarłych zdaje się sięgać głęboko w duszę żyjących, aby pamiętali o tych, którzy wyprzedzili ich w drodze do wieczności.

http://www.youtube.com/watch?v=8WU8Yn5ak2M

Memento mori – pamiętaj, że umrzesz. Formuła wypowiadana jako pozdrowienie w niektórych zakonach ma przypominać o przemijaniu. I stawia nas wobec pytania – co jest dalej?

 

Ikona: Robert Janusz

Tagi: muzykaspołeczeństwo
Poprzedni artykuł

19:00 Spektakl „Sorry, Winnetou”
Wałbrzych

Następny artykuł

18:00 Spektakl „Sorry, Winnetou”
Wałbrzych

Podobne Posty

Osiemnastka z mnóstwem śpiewania
Wiadomości

Osiemnastka z mnóstwem śpiewania

18. urodziny to wyjątkowy moment i początek czegoś nowego. Przyjdźcie go świętować razem z nami. Zapraszamy, bo będzie pięknie –...

Dodane przez VV
15-05-2025
Szkoła Artystyczna Open
Wiadomości

Szkoła Artystyczna Open Vocal zaprasza – na „Forte-Piano”

„Forte-Piano” Szkoły Artystycznej Open Vocal to kolejny z cyklu wiosennych koncertów tematycznych, które stały się już tradycją w jej muzycznym...

Dodane przez VV
18-02-2025
Bądźmy bliżej siebie
Wiadomości

Bądźmy bliżej siebie – muzyczne spotkania PWM w NFM

Muzyczne spotkania odbywające się w ramach tegorocznego jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą okazją do poznania najpiękniejszych dzieł muzyki kameralnej...

Dodane przez VV
10-02-2025
Natalia Przybysz
Wiadomości

Natalia Przybysz – „Prąd 10 lat”

Natalia Przybysz – kompozytorka, autorka tekstów i aktywistka zaangażowana w działania proekologiczne. Jeden z najważniejszych, najbardziej rozpoznawalnych kobiecych głosów na...

Dodane przez VV
07-02-2025
Następny artykuł

18:00 Spektakl "Sorry, Winnetou"
Wałbrzych

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM

Wybierz temat

architektura balet Bliżej Słowa coaching consulting crowdfunding digital edukacja film filozofia folklor fotografia grafika hobby jazz kreatywność książka kultura lingwistyka literatura malarstwo media muzyka networking obyczaje opera operetka pantomima performance plastyka podróże poezja proza replacing rysunek rzeźba rękodzieło społeczeństwo społeczność taniec teatr VVENA.PL wrapping wystawa śpiew

Wyszukiwarka

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

VVENA.PL

Inni ludzie chcą poznać Ciebie i Twoje pomysły. Nie dowiedzą się o Tobie i tym, co chcesz im zaproponować, jeśli im tego nie opowiesz. Sieć internetowa stwarza ku temu szczególnie wiele możliwości, bo nie jest tylko narzędziem działania, ale i miejscem spotkań. Zapraszam do VVENA.PL, gdzie nie tylko spełnisz Swój pomysł. Twój pomysł zaskoczy innych i będą go potrzebować jak żadnego innego.

INFORMACJE

Redaktor Naczelny – Krzysztof Kotowicz

ul. Zacisze 12/2
57 – 200 Ząbkowice Śląskie

NIP: 8871156554
REGON: 891508493
TEL: +48601181334
E-MAIL: info@vvena.pl

REKLAMA Z WENĄ

Użytkownicy internetu doskonale wiedzą, że reklama jest odbierana jak intruz. Zmuszanie Czytelnika, by zobaczył ogłoszenie coraz częściej przynosi skutek odwrotny. Portal VVENA.PL jest miejscem ekskluzywnej reklamy. Twój produkt, Twoją usługę, Twoją ofertę pozna wielu Czytelników i jednocześnie staniesz się mecenasem kreatywności.

WYRÓŻNIONE

INFLUENCING – jak mówić, aby być słyszanym?
WRAPPING – co to jest?
NETWORKING – jak bardzo potrzebny?
CONSULTING – dlaczego jest ważny?
REPLACING – masz na wszystko czas?
EARNING – jak zarobić na dobrym pomyśle?
COACHING – chcesz spełniać swój pomysł?

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka Prywatności

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka prywatności

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist