„Tadek”, właściwie Tadeusz Polkowski, przedstawia dzieje Polski „opakowane” w hip-hopową „poezję XXI wieku”. Analiza i interpretacja utworu pt. „Żołnierze Wyklęci”, która miała miejsce na lekcjach języka polskiego sprawiła, że młodzież zapragnęła poznać młodego rapera.
„Tadek” pojawił się na wyraźne zaproszenie dzieci i młodzieży, a sprawami organizacyjnymi zajęła się historyczka i polonistka dr Dorota Felcenloben. We wspólne poznawanie historii udało się włączyć również uczniów i nauczycieli z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przerzeczynie-Zdroju. 30 kwietnia 2015 roku na szkolnej scenie pojawił się „Tadek” – raper z Krakowa, który w swoich utworach oddaje hołd polskim bohaterom narodowym oraz wychowuje młodych ludzi poprzez kształtowanie właściwych postaw. W czasie koncertu „Tadek” zaprezentował znane i cenione utwory. Dzieci i młodzież miały okazję przypomnieć sobie postać Danuty Siedzikówny, sanitariuszki 4. szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK, która została przywołana w utworze „Inka”. Tragiczne losy Witolda Pileckiego – żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w KL Auschwitz, autora raportów o Holokauście – zostały przestawione w utworze „Rotmistrz Witold Pilecki”. Dramatyczne dzieje gen. Augusta Emila Fieldorfa (ps. Nil) zabrzmiały w piosence „Generał Nil”. Uczestnicy koncertu usłyszeli „Balladę grudniową” do słów anonimowego uczestnika demonstracji w grudniu’ 70. Wzruszenie pojawiło się na twarzach wówczas, gdy w wersji hip-hopowej zabrzmiał wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o chłopcu polskim”.
Po koncercie była możliwość osobistego porozmawiania z artystą oraz uzyskania autografu. Dzieci i młodzież chętnie skorzystały z propozycji. W głębi każdego z nas jest wielka potrzeba poczucia dumy, z tego kim jesteśmy, z naszej historii – mówił „Tadek” na koncercie, dlatego warto poznawać dzieje naszego kraju i szukać porównać i analogii, aby unikać popełniania błędów w przyszłości. Historia magistra vitae est (historia jest nauczycielką życia) przypomina nam łacińska maksyma. Zaproszony gość dał dowód swojego patriotyzmu, przywiązania do historii i tradycji. Tadeusz „Tadek” Polkowski wychowanie patriotyczne i wiedzę o współczesnej historii Polski czerpał nie tylko z książek historycznych, ale odebrał staranną edukację domową. Jan Polkowski – ojciec krakowskiego rapera – to wybitny poeta, były redaktor naczelny kwartalnika „Arka” i „Czasu Krakowskiego”, działacz związany z NSZZ „Solidarność”. Takiej dawki patriotyzmu w Zespole Szkół Samorządowych w Ciepłowodach nie było już dawno.
Dorota Felcenloben