KREATYWNOŚĆ

KONCEPT

VVENA Spełniaj swój pomysł

KULTURA

KONTEKSTY

VVENA Spełniaj swój pomysł

Przenieśmy się w świat gliny, biżuterii i kolaży inspirowanych poezją

VV Dodane przez VV
15-06-2015
w Wiadomości
Czas czytania: 7 min
1
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na Whatsapp

Jako grupa „Sztukupuku” serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Ząbkowic Śląskich i okolicznych miejscowości na wernisaż prac uczestniczek projektu „Naturą kobiety jest tworzyć. Inspirujące spotkania ze sztuką”, który odbędzie się we wtorek 16 czerwca 2015 r. o godzinie 19:00 w Izbie Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich.

Pokażemy dzieła wykonane przez 10 kobiet, które w dniach 30 – 31 maja przyjechały z różnych części powiatu ząbkowickiego i strzelińskiego na dwudniowe warsztaty ceramiczne, biżuteryjne, recyklingowe oraz zajęcia z kolażu inspirowanego poezją. Miejscem spotkania było spokojne i zaciszne „Rancho Lavender” w Baldwinowicach.  Nasz wernisaż jest częścią większego projektu, który rozpoczął się dzięki pomocy finansowej Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw. Wernisaż jest podsumowaniem działań, które prowadzimy już od początku maja. Sami zobaczcie, od czego się zaczęło. Zapraszamy w podróż do świata sztuki, wyobraźni i nietypowych smaków.

Wydeptane ścieżki Wrocławia i dziewicze przestrzenie w Baldwinowicach pozwoliły podładować życiowe baterie. Dziesięć fantastycznych kobiet odkrywało zbiory wrocławskich muzeów, czerpiąc inspiracje na dwudniowe warsztaty ceramiczne, biżuteryjne i kulinarne. Pytanie: PO CO? Warto na chwilę zatrzymać pędzący pociąg codzienności, usiąść na jednej ze stacji i rozglądnąć się wokół siebie. Okazuje się bowiem, że zwykła srebrna łyżka lub widelec może stać się gustowną bransoletką, miedziany drucik i kilka szmatek – fantazyjnym naszyjnikiem, a czarny onyks, zielonkawy jaspis cesarski czy turkusowy howlit ukryty w miedzianej oprawie podkreśli indywidualność, być może ujawni nasze cechy charakteru lub pomoże i doda odwagi. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Jest tylko jedno „ale”. Do tworzenia potrzebna jest wolna głowa. Jak to zrobić w dzisiejszym szalonym świecie? Po prostu zaprzyjaźnić się ze SZTUKUPUKU.

16 maja zorganizowałyśmy wyjazd do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w którym słuchałyśmy arcyciekawej historii na temat „Wrocławskiej Szkoły Ceramiki”, czyli o artystach związanych z Wydziałem Ceramiki ASP. O zabawnych sytuacjach, warsztacie i tajnikach szkliwienia opowiedziała nam Baśka Trzybulska – jedna z naszych serdecznych koleżanek. Sztukę XVIII i XIX wieku pokrótce omówiłam – ja…, ale o samym Matejce można gawędzić cały dzień, więc traktuję to jako początek drogi ku malarstwu historycznemu. Być może jestem staroświecka, ale stara szkoła bardziej do mnie przemawia niż malarstwo abstrakcyjne – wybaczcie mi. Jedno jest pewne, idąc do muzeum warto wybrać jeden obraz i wgłębiać się w jego detale, które niosą za sobą symbolikę i pewne przesłanie, jakąś mądrość lub wskazują, czego trzeba unikać. Historia magistra vitae est,  głosi moja ulubiona – czasem nieco nadużywana –  maksyma.



Ludowych inspiracji szukałyśmy w pewnym wyjątkowym miejscu. Zanim uchylę rąbka tajemnicy, zapytam Was –  jak prawdziwy nauczyciel – czy wiecie co to jest monidło? Odpowiedź na to trudne pytanie znajdziemy  w trakcie zwiedzania czasowej wystawy w Muzeum Etnograficznym. Bez wątpienie wiele osób z Was posiada zdjęcia ślubne swoich dziadków. Monidło to rodzaj obrazu namalowanego na podstawie zdjęcia ślubnego z charakterystycznym podkolorowanymi na czerwono ustami i lazurowo-niebieskimi oczami.

Kolejnym tropem na naszej muzealnej ścieżce były osiedlowe skrzynki (elektryczne, na gaśnicę) w nowym wydaniu. Nietypową i bardzo oryginalną wystawę zorganizowali pracownicy Galerii Szkła i Ceramiki  przy placu. gen. T. Kościuszki. Każda z nas miała inne skojarzenia na temat wspomnianych skrzynek. Mieszkanki miast przywołały swoje wspomnienia z dzieciństwa, kiedy wrzucały do nich skarby, liściki lub inne rzeczy do przekazania. Każdy, kto choć przez chwilę mieszkał w dużym mieście, dokładnie będzie wiedział, co mam na myśli. Pełzające robactwo w sposób sugestywny informowało nas o związku skrzynek z metropoliami. Ten industrialny element w połączeniu z kruchością i delikatnością witrażu robił piorunujące wrażenie. Jedno jest pewne: zainspirowałyśmy nasze głowy do myślenia, bo sztuka jest przecież wokół nas. Jednak to nie był koniec naszych eksploracji. Drażniłyśmy również nasze kubki smakowe. Jak? Częstowano nas wegańskim fast foodem – brzmi kuriozalne, ale nie mogłam znaleźć innego określenia. Wszystkich spragnionych doświadczeń po prostu zapraszam do restauracji „VEGA” w Rynku Głównym. Furorę ponadto zrobiły wegańskie lody z jarmużu i banana.



Po takiej dawce emocji i wrażeń z wielką radością wróciłyśmy do domu. Pewnie każda z nas rozważała, jak będzie wyglądało nasze dwudniowe spotkanie w Rancho Lavender? Zarówno my jako organizatorki, jak i uczestniczki zastanawiałyśmy się nad przebiegiem zajęć. Działo się wiele.

Pierwszego dnia tworzyłyśmy unikatowe wisiory pod kierunkiem Kasi Sobockiej. Wówczas mogłyśmy się przekonać, jak ważna jest faza projektu. Odpowiednie dobranie proporcji, dopasowanie drobnych miedzianych elementów, uzyskanie idealnej temperatury przy opalaniu oraz precyzyjne obicie miedzi stało się przyczynkiem do rozmów o dawnych –  już ginących – zawodach.

Druga grupa, będąca pod opieką ceramiczki Baśki Trzybulskiej, wzięła się ostro do pracy. Warsztaty z gliną w tle przerodziły się w prawdziwą – rzec by można –  „kuźnię talentów”. Powstawały misy, dzbanuszki, koszyczki, puzderka i wazony. Dyskretny obserwator zauważył, jak wielką przyjemność sprawia kontakt z gliną, materiałem o specyficznym zapachu. Wyczuwalne pod palcami grudki formowały się w mniejsze kuleczki, które kawałek po kawałku, stworzyły całość. Delikatność, a zarazem szorstkość gliny sprawiły, że do pracy włączył się zmysł dotyku. Fantazyjce zdobienia przy pomocy listków, odciśniętych koronek czy delikatnych rytów przybliżyły nas do końca. Dzieło było już prawie gotowe. Teraz przyszedł czas na fazę gładzenia, prostowania, pieszczenia. Szybki rzut przymrużonego oka dał sygnał i w myślach zabrzmiało triumfalne: SKOŃCZYŁAM. Efekt? Chyba żadna z nas nie przypuszczała, że może zostać artystką. Przedmioty okazały się wyjątkowo piękne. Niebawem będą ozdobą naszych salonów lub staną się miłym podarunkiem dla bliskiej osoby. W trakcie naszego spotkania w Baldwinowicach zaproponowałyśmy uczestniczkom nową dietę. Tym razem na stołach królowała pokrzywa, kwiat czarnego bzu, mięta oraz bardzo dużo warzyw. W formie przekąski podałyśmy pastę z cieciorki, razowe babeczki owsiane oraz koktajl pietruszkowy z dodatkiem skórek z jabłek, które nasączyłyśmy odrobiną soku z cytryny. Amatorki  oryginalnych zup miały okazję skosztować kremu z gruszek i pietruszki w towarzystwie startego imbiru oraz skórki z limonki. Nasze kulinarne wycieczki w głąb natury nie dla wszystkich okazały się strzałem w dziesiątkę. Zmiana myślenia o jedzeniu nie jest kwestią chwili, to musi być świadoma i przemyślana decyzja. Czy warto? To trudne pytanie, na które każdy musi odpowiedzieć indywidualnie. Jedno jest pewne: w kuchni również jest miejsce na sztukę, inspiracje i eksperymenty.

Drugi dzień przyniósł nam kolejne zaskoczenie. Połączyłyśmy dwie dyscypliny: poezję ze sztuką. Inspiracją do kolaży stały się ulubione wiersze oraz cytaty. Słyszałam jęki, wzdychania, ujrzałam zmarszczone czoła, lekkie uśmieszki. Trzeba  przyznać, że początek pracy z białym brystolem i wycinankami z gazet był trudny. W głowach niejednej z nas pojawiło się zapewne pytanie: co to za pomysł? Skąd czerpać motywy, tematy?  Wówczas pozwoliłam sobie na odczytanie jednego z moich ulubionych wierszy Wisławy Szymborskiej „Pomysł”. W tej sytuacji pasował jak ulał. Szyty na miarę baldwinowickich warsztatów. Obawy okazały się zupełnie niepotrzebne. Wyobraźnia i pomysłowość dziewczyn przeszła chyba oczekiwania samych instruktorek. Gra kolorów, kompozycja, dobór ilustracji, zabawa z pastelami sprawiły, że odkryłyśmy nową dziedzinę. Na zakończenie „ubrano” nas w szaty współczesnych dizajnerów. Na stół wjechały stare sukienki, pstrokate bluzki, chustki z cekinami i błyszczącymi koralikami. Każda dostała do ręki kawałek drucika, nożyczki i bilet do świata fantazji. Kręcenie, obwijanie, naciąganie i wyginanie nawiniętego gałganka na drucik sprawiło, że każda z nas w mgnieniu oka stała się właścicielką bransoletki i naszyjnika.



W tym miejscu musimy serdecznie podziękować Wam Drogie Uczestniczki – Wasze zaangażowanie, trud włożony w wykonanie małych arcydzieł, otwartość na nowe, wegetariańskie potrawy oraz przygotowanie posiłków był tak wielki, że tym bardziej zmotywowałyście nas do pracy. Chcemy więcej takich spotkań. Wspólne wieczorne dyskusje, różne punkty widzenie oraz własne, twórcze pomysły są dla nas wielką radością. Dziękujemy Wam za wspaniały weekend, a Wasze prace pokażemy na wernisażu.

Dorota Felcenloben – koordynatorka projektu

„Naturą kobiety jest tworzyć”

Organizatorem spotkań ze sztuką w tle jest grupa nieformalna „SZTUKUPUKU”. Kim jesteśmy i czym się zajmujemy? „Sztukupuku” to grupa zrzeszająca trzy kobiety (Baśkę Trzybulską, Kasię Sobocką i Dorotę Felcenloben), które swoje twórcze pasje przekazują lokalnej społeczności. To miejsce, w którym przenikają się światy dzieci i dorosłych, świat marzeń i świat potrzeb, świat nauki, kultury i świat zabawy. Miejsce integracji bez barier! Jesteśmy grupą nieformalną zajmującą się prowadzeniem zajęć edukacyjnych dla dorosłych i dzieci. Współpracujemy z domami kultury, szkołami, samorządami. Działamy na terenach powiatów: ząbkowickiego, strzelińskiego i kłodzkiego. Wprowadzamy w świat sztuki: teoretycznie i praktycznie. Nasze działania wzbogacają artystyczną wiedzę, wrażliwość i możliwości uczestników. Specjalizujemy się w warsztatach: plastycznych (ceramika, malarstwo, rysunek, grafika, wytwarzanie biżuterii, recykling twórczy, rękodzieło, rzemiosło), żywieniowych (zdrowy tryb życia, edukacja prozdrowotna), fotograficznych, teatralnych, dziennikarskich, komputerowych dla seniorów, naukowych z zakresu humanistyki.

Przenieśmy się w świat gliny biżuterii i kolaży inspirowanych poezją (18)

Przenieśmy się w świat gliny biżuterii i kolaży inspirowanych poezją (1)

Tagi: kreatywnośćplastyka
Poprzedni artykuł

Odzyskane szczęście

Następny artykuł

Historyczne polskie banknoty

Podobne Posty

Szukasz pomysłu
Wiadomości

Szukasz pomysłu? – zobacz kolekcję pisanek i palm wielkanocnych

Pisanki, palmy i stroiki świąteczne, baranki z ciasta i gliny, drewniane i ceramiczne ptaki, papierowe kwiaty – to tylko niektóre...

Dodane przez VV
31-03-2023
Status ludzkiego wizerunku – „Twarzą w twarz / Face to Face”
Wiadomości

Status ludzkiego wizerunku – „Twarzą w twarz / Face to Face”

Twarz – najłatwiej rozpoznawalny, najbardziej wyeksponowany i tym samym najbardziej wrażliwy element ciała człowieka – jest tematem najnowszej wystawy czasowej...

Dodane przez VV
17-03-2023
„Obrazy do opowiadania” – czyli spotkanie z artefaktami w Muzeum Etnograficznym
Wiadomości

„Obrazy do opowiadania” – czyli spotkanie z artefaktami w Muzeum Etnograficznym

W jaki sposób obrazy opowiadają historie? Można się o tym przekonać, oglądając nową wystawę czasową w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. ...

Dodane przez VV
13-12-2022
„Święte obrazki” – pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego
Wiadomości

„Święte obrazki” – pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego

Od 11 listopada w Muzeum Etnograficznym Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu można oglądać nową wystawę czasową „Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i...

Dodane przez VV
27-11-2022
Następny artykuł

Historyczne polskie banknoty

Komentarze 1

  1. Pingback: VVENA - Spełniaj swój pomysł

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM

Można pytać skąd w Polsce przełomu wieków XX i XXI taka popularność materiału sięgającego do czasów, kiedy kobiety nosiły obowiązkowo kapelusze i modne wówczas bufiaste rękawy?
🟢 https://vvena.pl/o-samotnosci-odrzuceniu-i-poszukiwaniu-bliskosci-ania-z-zielonego-wzgorza/
#vvena #vvenapl #teatr #spektakl

Open
Można pytać skąd w Polsce przełomu wieków XX i XXI taka popularność materiału sięgającego do czasów, kiedy kobiety nosiły obowiązkowo kapelusze i modne wówczas bufiaste rękawy?
🟢 https://vvena.pl/o-samotnosci-odrzuceniu-i-poszukiwaniu-bliskosci-ania-z-zielonego-wzgorza/
#vvena #vvenapl #teatr #spektakl

Tytułowy Mistrz to Adam Mickiewicz. Samotny, niezrozumiany, w obcym świecie: obcym nie tylko dlatego, że na emigracji w Paryżu otaczają go ludzie mówiący innym językiem, nie rozumiejący polskości, lecz obcym przede wszystkim mentalnie…
🟤 https://vvena.pl/i-nagle-przychodzi-do-niego-poezja-ballada-o-mistrzu/
#vvena #vvenapl #literatura #teatr #spektakl

Open
Tytułowy Mistrz to Adam Mickiewicz. Samotny, niezrozumiany, w obcym świecie: obcym nie tylko dlatego, że na emigracji w Paryżu otaczają go ludzie mówiący innym językiem, nie rozumiejący polskości, lecz obcym przede wszystkim mentalnie…
🟤 https://vvena.pl/i-nagle-przychodzi-do-niego-poezja-ballada-o-mistrzu/
#vvena #vvenapl #literatura #teatr #spektakl

Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną” to jedyne wydarzenie kulturalne w zachodniej Polsce, którego głównym celem jest promocja muzyki dawnej – od średniowiecza do baroku – wykonywanej według oryginalnych tabulatur i partytur na oryginalnych, bądź na kopiach instrumentów pochodzących z epoki.
🟣 https://vvena.pl/nie-tylko-we-wroclawiu-i-nie-tylko-w-maju-xxxii-miedzynarodowy-festiwal-maj-z-muzyka-dawna/
#vvena #vvenapl #muzyka #muzykapoważna #muzykadawna #muzykaklasyczna ##koncert

Open
Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną” to jedyne wydarzenie kulturalne w zachodniej Polsce, którego głównym celem jest promocja muzyki dawnej – od średniowiecza do baroku – wykonywanej według oryginalnych tabulatur i partytur na oryginalnych, bądź na kopiach instrumentów pochodzących z epoki.
🟣 https://vvena.pl/nie-tylko-we-wroclawiu-i-nie-tylko-w-maju-xxxii-miedzynarodowy-festiwal-maj-z-muzyka-dawna/
#vvena #vvenapl #muzyka #muzykapoważna #muzykadawna #muzykaklasyczna ##koncert

Tymek mieszka w Kamieńcu Ząbkowickim i wiedzie spokojne, nastoletnie życie, gra w gry planszowe i przyjaźni się z panem Sewerynem, starszym mężczyzna, który prowadzi sklepik z grami planszowymi.
🟡 https://vvena.pl/kot-zaprasza-do-podrozy-w-czasie-tymek-czarny-kot-i-zagadki-palacu-marianny/
#vvena #vvenapl #streettheatre #teatr #Literatura #literaturadziecieca

Open
Tymek mieszka w Kamieńcu Ząbkowickim i wiedzie spokojne, nastoletnie życie, gra w gry planszowe i przyjaźni się z panem Sewerynem, starszym mężczyzna, który prowadzi sklepik z grami planszowymi.
🟡 https://vvena.pl/kot-zaprasza-do-podrozy-w-czasie-tymek-czarny-kot-i-zagadki-palacu-marianny/
#vvena #vvenapl #streettheatre #teatr #Literatura #literaturadziecieca

W scenicznej realizacji akcja rozgrywa się w dwóch światach: realnym i baśniowym.
🟡 https://vvena.pl/dwa-przenikajace-sie-swiaty-blekitny-pies/
#vvena #vvenapl #spektakl #widowisko #teatr

Open
W scenicznej realizacji akcja rozgrywa się w dwóch światach: realnym i baśniowym.
🟡 https://vvena.pl/dwa-przenikajace-sie-swiaty-blekitny-pies/
#vvena #vvenapl #spektakl #widowisko #teatr

„Mikromusic” to wrocławski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop.
🟤 https://vvena.pl/avant-pop-symfonicznie-mikromusic-nfm-filharmonia-wroclawska/
#vvena #vvenapl #muzyka #muzykasymfoniczna #koncert

Open
„Mikromusic” to wrocławski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop.
🟤 https://vvena.pl/avant-pop-symfonicznie-mikromusic-nfm-filharmonia-wroclawska/
#vvena #vvenapl #muzyka #muzykasymfoniczna #koncert

Pomysłem na „Karnawał zwierząt” jest sen. Wkraczamy do krainy wyobraźni, podróżujemy razem z główną bohaterką przez światy, które są wytworem jej fantazji i przetworzeniem otaczającej rzeczywistości.
🟣 https://vvena.pl/przetworzenia-otaczajacej-rzeczywistosci-karnawal-zwierzat/
#vvena #vvenapl #opera #balet #spektakl #widowisko

Open
Pomysłem na „Karnawał zwierząt” jest sen. Wkraczamy do krainy wyobraźni, podróżujemy razem z główną bohaterką przez światy, które są wytworem jej fantazji i przetworzeniem otaczającej rzeczywistości.
🟣 https://vvena.pl/przetworzenia-otaczajacej-rzeczywistosci-karnawal-zwierzat/
#vvena #vvenapl #opera #balet #spektakl #widowisko

Przesłanie i fabuła spektaklu są mądre i proste: mała dziewczynka Dorotka, porwana przez tornado z farmy w Kansas ląduje ze swoim pieskiem Toto w baśniowej Krainie Oz.
🟣 https://vvena.pl/tego-co-najwazniejsze-nie-trzeba-szukac-daleko-czarnoksieznik-z-krainy-oz-2/
#vvena #vvenapl #spektakl #teatr

Open
Przesłanie i fabuła spektaklu są mądre i proste: mała dziewczynka Dorotka, porwana przez tornado z farmy w Kansas ląduje ze swoim pieskiem Toto w baśniowej Krainie Oz.
🟣 https://vvena.pl/tego-co-najwazniejsze-nie-trzeba-szukac-daleko-czarnoksieznik-z-krainy-oz-2/
#vvena #vvenapl #spektakl #teatr

Wybierz temat

architektura balet Bliżej Słowa coaching consulting crowdfunding earning edukacja film filozofia folklor fotografia grafika historia hobby jazz kreatywność książka kultura lingwistyka literatura malarstwo media muzyka networking obyczaje opera operetka pantomima performance plastyka podróże poezja proza replacing rysunek rzeźba rękodzieło społeczeństwo taniec teatr VVENA.PL wrapping wystawa śpiew

Wyszukiwarka

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

VVENA.PL

Inni ludzie chcą poznać Ciebie i Twoje pomysły. Nie dowiedzą się o Tobie i tym, co chcesz im zaproponować, jeśli im tego nie opowiesz. Sieć internetowa stwarza ku temu szczególnie wiele możliwości, bo nie jest tylko narzędziem działania, ale i miejscem spotkań. Zapraszam do VVENA.PL, gdzie nie tylko spełnisz Swój pomysł. Twój pomysł zaskoczy innych i będą go potrzebować jak żadnego innego.

INFORMACJE

Redaktor Naczelny – Krzysztof Kotowicz

ul. Zacisze 12/2
57 – 200 Ząbkowice Śląskie

NIP: 8871156554
REGON: 891508493
TEL: +48601181334
E-MAIL: info@vvena.pl

REKLAMA Z WENĄ

Użytkownicy internetu doskonale wiedzą, że reklama jest odbierana jak intruz. Zmuszanie Czytelnika, by zobaczył ogłoszenie coraz częściej przynosi skutek odwrotny. Portal VVENA.PL jest miejscem ekskluzywnej reklamy. Twój produkt, Twoją usługę, Twoją ofertę pozna wielu Czytelników i jednocześnie staniesz się mecenasem kreatywności.

WYRÓŻNIONE

INFLUENCING – jak mówić, aby być słyszanym?
WRAPPING – co to jest?
NETWORKING – jak bardzo potrzebny?
CONSULTING – dlaczego jest ważny?
REPLACING – masz na wszystko czas?
EARNING – jak zarobić na dobrym pomyśle?
COACHING – chcesz spełniać swój pomysł?

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka Prywatności

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka prywatności

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist