W dniach 7 – 13 lipca 2014 r. w Lądku Zdroju odbędzie się XVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca – Lądeckiego Lata Baletowego. Tegoroczny program wydarzenia jest niezwykle bogaty.
Festiwal otworzy poniedziałkowy spektakl baletowy „Postój Kawalerii” w wykonaniu Divertissment Ballet. „Postój Kawalerii” to balet charakterystyczny, który powstał w 1896 roku do muzyki Ivana Armscheimera. Autorem libretta i choreografii był Marius Pepita, natomiast pierwszą odtwórczynią głównej roli żeńskiej – Marii, córka choreografa – Maria Petipa. Balet ten na początku XX wieku cieszył się ogromną popularnością i przez wiele lat nie schodził z repertuaru rosyjskich teatrów. Wystawiany był także w Polsce. Spektakl w choreografii Viktora Davydiuka to balet komiczny w jednym akcie, który w pełnej humoru choreografii opowiada o miłosnych perypetiach bohaterów. Wtorkowy wieczór spędzimy z Xian Youth Dance Company z Chin. Zobaczymy chińskie tańce narodowe i regionalne, którym towarzyszyć będzie tradycyjna muzyka.
We wtorek zatańczy Eisehower Dance – jeden z najznakomitszych zespołów tańca współczesnego Stanów Zjednoczonych. Zespół realizuje repertuar znanych na arenie międzynarodowej choreografów.
W środę odbędzie się premierowy pokaz projektu tanecznego „Usłyszeć Taniec” opartego na różnych formach stepowania: Irish step dance, flamenco, american tap oraz muzyce ethnojazzowej, oraz prezentacja drugiej części programu etiud Xian Youth Dance Company.
Z kolei w czwartek zapraszamy do lądeckiego Kinoteatru na spektakl oparty na najsłynniejszym dramacie hiszpańskiego dramatopisarza F.G. Lorci pt. „Dom Bernardy Alba”. Tego samego dnia na lądeckiej starówce zobaczymy pokaz finałowy happeningu „Under Construction”.
Piątkowe popołudnie to ukłon w stronę najmłodszych widzów festiwalu. W Kinoteatrze odbędzie się „Popołudnie z Baletem”, w ramach którego uczestnicy wysłuchają wykładu o balecie, który poprowadzą Paula Krawczyk-Ivanov i Anatoliy Ivanov. Po wykładzie zaprezentowany zostanie spektakl baletowy w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Łodzi pt.: „Słowik” oparty na baśni H.Ch. Andersena. Tłem spektaklu jest archiwalne słuchowisko Polskiego Radia z muzyką Witolda Lutosławskiego.
Największym wydarzeniem festiwalu będzie Miscenium Rockowe „Łajza”. „Łajza” to widowisko taneczne do muzyki znanego łódzkiego rockowego zespołu Normalsi i Jana Sebastiana Bacha w hardrockowym brzmieniu. Teksty piosenek tworzą opowieść o losach znalezionego na ulicy chłopaka, tworzą jego historię, naznaczoną brutalnością przestępczego świata. Spektakl łączy muzykę Normalsów i utwory Jana Sebastiana Bacha, wykonywane przez hardrockowego skrzypka Michała Jelonka, współczesne style tańca z neoklasycznymi, widowiskowość koncertu z magią teatru. Reżyserem i choreografem spektaklu jest Artur Żymełka, który w roku 2013 został nagrodzony Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii: najlepszy choreograf. Kapituła Konkursu wyróżniła również Oskara Świtałę – odtwórcę tytułowej roli spektaklu. Prezentacja „Łajzy” w Lądku Zdroju będzie jednocześnie premierą plenerową widowiska.
Sobota tradycyjnie będzie należeć do uczestników kilkudziesięciu warsztatów tanecznych odbywających się przez cały festiwalowy tydzień. „Lądek Miastem Tancerzy” – to coroczny wieczorny koncert prezentujący pracę pedagogów i uczestników warsztatów.
Festiwal zamknie niedzielna prezentacja spektaklu „Tristan, Izolda” w wykonaniu Teatru w Kłodzku. Spektakl, który zobaczymy w Kinoteatrze, to średniowieczna celtycka legenda, zrekonstruowana przez Josepha Bediera, wystawiona przy pomocy środków teatralnych nawiązujących do tradycyjnego teatru japońskiego. Główne postacie odegrane są przy pomocy lalek stylizowanych na Bunraku. Podczas festiwalu nie zabraknie również spotkań z artystami oraz wieczorów poświęconych sylwetkom wybitnych artystów sztuki tańca.
7 lipca inicjator i patron festiwalu Pan Sławomir Pietras w ramach wieczoru z cyklu „Wielcy Polacy” odbywających się w Zdroju „Wojciech” przybliży nam sylwetkę Henryka Tomaszewskiego, a 9 lipca wieczór będzie poświęcony Feliksowi Panelowi. Gościem honorowym tegorocznego festiwalu będzie niezwykła postać świata sztuki – Anna Grabka. Polska tancerka i choreograf, baletmistrzyni w zespołach Dance Company Thos, Balet Bawarski oraz English National Ballet. Spotkanie z Anna Grabka odbędzie się 8 lipca w Hotelu Mir-Jan, a rozmowę z wybitną artystką poprowadzi Pan Sławomir Pietras. Przez cały festiwalowy tydzień w Lądku Zdroju odbywać się będą warsztaty taneczne z kilkudziesięciu technik tanecznych prowadzone przez pedagogów z całego świata.
Portal VVENA.PL sprawujący patronat medialny nad tym wydarzeniem – podobnie jak rok temu – będzie na bieżąco zapowiadać i relacjonować kolejne punkty programu XVI Międzynarodowego Festiwalu Tańca – Lądeckiego Lata Baletowego. Festiwal został dofinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego. Szczegółowe informacje o programie (terminy, godziny, miejsca) i warsztatach na stronie: www.festiwaltanca.ladek.pl
Karolina Sierakowska-Dawidowicz