Fotografia kolorowa różni się zasadniczo od konwencjonalnej czarno-białej, bo bliżej jej do fikcyjności oraz swobody ekspresyjnej obrazów manualnych i choć zachowuje związek z „tym co było”, czyli z faktami obecnymi w rzeczywistości, to jednak poddaje je barwnym interpretacjom, kreując w istocie niejako „inscenizowane kolorystycznie” nowe wizerunki, nowe obrazy, które trudno w proponowanej skali barw szukać w naturze.
Tak bowiem mogą być odbierane kolorowe fotografie Tomka Sikory. Są to obrazy wyraźnie uzależnione od estetyki wypracowanej dla potrzeb reklamy oraz komercyjnych projektów, często osadzone są także w pop-kulturowej manierze – atrakcyjnej dla młodzieżowej kultowej prasy i filmu. Niemniej w jego twórczości przeplatają się ujęcia zarówno ironiczne, satyryczne z tematyką nostalgiczno-sentymentalną. Widoczne tu są także skłonności do ekspresji rodem z surrealizmu. Jest to z pewnością efekt zawodowej praktyki Sikory (pracy dla reklamodawców i mody), czego konsekwencją mogą być zaskakujące zestawienia na zdjęciach różnych przedmiotów, ekspresyjnych gestów i masek itp. rekwizytów uwypuklonych dobraną barwą. Można je opisywać w kategoriach kolorowych snów i jako takie świadczą o optymistycznej, radosnej twórczości tego fotografa. Jego prace to faktyczny hołd złożony barwie…
Tomek Sikora – fotograf, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 84 wydawnictw autorskich. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii, gdzie mieszkał przez wiele lat. Jest autorem międzynarodowych kampanii reklamowej dla Hoteli Sheraton, Intercontynental, Singapore Airlines, Reebok. W 2002 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną.
Wystawę prac Tomka Sikory pt. „Tribute to colours” można oglądać w Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu do 10 maja 2019 r. Projekt współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego