Czeka nas nadzwyczajny teatralny maraton. Będzie to nie tylko powtórka z rozrywki, ale także spotkania i dyskusje. Już od jutra obejrzymy najważniejsze spektakle minionego sezonu. RE-PREZENTUJĄC 8 tytułów w ciągu 4 dni Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zaprasza do udziału w nowej formule repertuarowego minifestiwalu. Oszczędzając trudności – nie będzie szczędzić teatralnych wrażeń. Tym samym Teatr Dramatyczny im. Tadeusza Szaniawskiego w Wałbrzychu zainauguruje jubileuszowy 50 sezon.
Pierwsza edycja przeglądu RE-PREZENTACJE odbędzie się w dniach 12 – 15 września 2013 r. RE-PREZENTOWANYM spektaklom towarzyszyć będą debaty, które poprowadzi krytyk teatralny Łukasz Drewniak. Na RE-PREZENTACJE oferujemy bilety w promocyjnej cenie. Rezerwacja: tel. 74 6649695, e-mail: biuro@teatr.walbrzych.pl
RE-PREZENTACYJNY ROZKŁAD JAZDY:
12 września 2013 (czwartek)
18:00 – „Znikające szkoły” – reż. Paweł Świątek (Scena Kameralna)
Hermiona G. pod pretekstem twórczości Terry’ego Pratchetta.
20:00 – „Dobre wiadomości” – reż. Piotr Głowacki (Duża Scena)
Biblijna i współczesna historia Joshuy – żydowskiego proroka i Jurka Hanokri – dziennikarza wyrzuconego z Polski na fali antysemickich czystek w 1968 r.
21:45 – Debata po spektaklach (Foyer Dużej Sceny).
13 września 2013 (piątek)
19:00 – „W samo południe” – reż. Wojtek Ziemilski (Duża Scena)
Punktem wyjścia jest 4 czerwca 1989 r. – dzień wyborów do Sejmu i Senatu i demokratycznego zwycięstwa opozycji wywodzącej się z Solidarności, nie jest jednak ani spektaklem dokumentalnym, ani opowieścią o zwycięstwie.
20:15 – Debata po spektaklu (Foyer Dużej Sceny).
21:00 – „Dom aktora” – wałbrzyski serial kabaretowy, odc.1 i 2 (Foyer Dużej Sceny)
Bohaterami są artyści sceny wałbrzyskiej po pracy. Kolejna premiera, kolejny reżyser, kolejne przekroczenie. Wracają do domu aktora zmęczeni, ale szczęśliwi. Chcą się wyspać, lecz oto coś dziwnego błąka się nocami po korytarzach. Nie daje im zasnąć.
14 września 2013 (sobota)
18:00 – „Betlejem polskie” – reż. Wojciech Faruga (Duża Scena)
Co by się stało, gdyby niepokalane poczęcie wydarzyło się dziś? Czy możliwy jest cud? Jak zareagowalibyśmy, gdyby się wydarzył? Kim może być dzisiejsza Maria? Czy będzie to cud ogólnonarodowy, czy raczej cykl doświadczeń indywidualnych?
20:30 – „Bohaterki” – reż. Ewelina Marciniak (Scena Kameralna)
Bohaterki to opowieść o trzech kobietach nie potrafiących sobie poradzić z samotnością, przebywających ciągle ze sobą, balansujących między wzajemnym uzależnieniem a zmęczeniem własnym towarzystwem. Na przeciwległym biegunie znajduje się czwarta, której wszystko się udaje – każdą porażkę przekuwa w sukces, a upokorzenie w siłę. Wątki wszystkich kobiet łączy mężczyzna pojawiający się znienacka w domu.
21:45 – Debata po spektaklach (Foyer Dużej Sceny).
15 września 2013 (niedziela)
17:00 – „Na Boga!” – reż. Marcin Liber (Duża Scena)
Dramat formalny i fabularny Jarosława Murawskiego to tekst napisany trzynastozgłoskowcem, wyjątek stanowią jedynie interludia, przypisane poszczególnym postaciom chóru. Zabieg ten koresponduje wyraźnie ze znaczeniem tego systemu wersyfikacyjnego, kojarzonego z eposem, dziełem totalnym. „Na Boga!” odbiega od wizji sentymentalnego świata pejzażu, bogatego w środki poetyckie, bliskiego realizmowi magicznemu. Przede wszystkim jest to wyraźnie tekst fabularny o wartkiej akcji, niekiedy zbliżającej się do typu narracji XIX wiecznej fabuły sensacyjnej.
20:30 – Debata po spektaklu (Foyer Dużej Sceny).
Danuta Kocan
Komentarze 7